OCHRANA KAMENE díky HORSEMEN STONECARE

Pokud máte domek, chatu, nebo zahradu, určitě se tam nachází nějaký kamenný prvek. Ať už je to chodník, zídka, socha, kameny kolem záhonu, terasa, betonová příjezdovka nebo z nášlapných placáku vytvořená cesta. Všechny tyto kamenné nebo betonové prvky po čase začnou měnit svůj vzhled a navíc rádi porůstají řasou či mechem. To je nejenom nevzhledné, ale hlavně nebezpečné a to proto, že povrch pokrytí řasou či mechem klouže. 

Mechanické odstraňování vzrostlého mechu z kamene, z betonové terasy či pískovcové dekorace pokryté řasou je velmi časově i fyzicky náročná práce. Navíc i po tomto náročném čištění se řasy nebo mech znova objeví. Proto je potřeba kameny i beton nějak vhodně povrchově ošetřit.

První, co se nabízí je použití bezbarvého laku, který by povrch ochránil.

Proč to není dobrý nápad? Protože použití laku, pomocí spreje nebo štětce je za prvé velmi neefektivní a za druhé vytváří na povrchu kamenů i betonu nevzhledné lesklé plochy a mapy.Navíc se pokrytím kamenného povrchu lakem vytváří film a ucpávají póry. Kámen ani beton tak přestanou mít možnost dýchat, tím dochází ke vnitřnímu poškození materiálu.

Ale jak tedy povrch ošetřit?

Odpovědí je vosková emulze bez rozpouštědel HORSEMEN STONECARE nebo BETONCARE.

Během použití produktu HORSEMEN Stonecare nebo Betoncare se nemusíte obávat žádného rizika chemické reakce, poškození povrchu ani změny barvy.  Tento přípravek na údržbu kamene se velmi jednoduše nanáší  a pokud je to potřeba lze ho snadno z povrchu odstranit.

Jedná se o voskovou emulzi, která je bezbarvá a tudíž nezpůsobí kamennému povrchu žádné zbarvení. Je vodě-odpudivý a zároveň neškodí životnímu prostředí.

HORSEMEN STONECARE nebo BETONCARE je VHODNÁ k ochraně přírodního i umělého kamene. Prvotní nápad, který vedl k vývoji tohoto přípravku, byl vyčistit a ošetřit povrch náhrobních kamenů v Belgii. Produkt se na kámen velmi snadno aplikuje a při tom nehrozí žádné riziko podráždění kůže nebo znečištění prostředí kolem. Je jednoduše odstranitelný buďklasickým alkalickým čističem (například mýdlem) nebo vapkou.

 Přípravek lze použít na

  • kámen
  • beton
  • vápeno-křemičitý kámen 
  • vápenec
  • mramor
  • vápenná omítka
  • pískovec a další

Před použitím je potřeba zajistit, aby byla ošetřovaná plocha suchá, zbavená nečistot a mastnoty. Přípravek se nanáší štětcem, houbou nebo se používá stříkací pistole. Na neupravenou plochu nanášíme produktu Horsemen Stonecare nebo Betoncare minimálně 2 vrstvy. Cca po dvou hodinách materiál na kamenu zasychá, nicméně druhou vrstvu je potřeba nanést až po 24 hodinách.

Už po 2 hodinách materiál zasychá, druhou vrstvu ale aplikujeme s časovým odstupem, ideálně po 24 hodinách. Prostředek je jednoduše odstranitelný speciálním alkalickým čističem nebo vodou pod vysokým tlakem.

Z odborného posudku :

Na základě uvedených výsledků lze doporučit používání hydrofobizačních nátěrů na beton, protože chrání jeho povrchové vrstvy před degradací vlivem působení povětrnosti. Toto má obzvláště význam u betonu použitého jako pohledový, anebo pro dekorační účely (obklady, dlažba atd.). Jako účinnější se projevil z dvou testovaných nátěr STONE, který zaručuje přibližně 2 násobně delší ochranný hydrofobní účinek ve srovnání s nátěrem BETON. Mezi umělým urychleným stárnutím a přirozeným stárnutím v exteriéru nepanuje přesná závislost, protože v exteriérových podmínkách spolupůsobí více degradačních vlivů (emise, kyselé deště, nečistoty unášené větrem způsobující abrazi, atd.). Je však možné přibližně říci, že na více exponovaných plochách (vodorovné, pod úhlem kolem 45°) bude nutné nátěr BETON obnovovat jednou ročně, nátěr STONE přibližně jednou za 2 roky, aby dostatečně plnili hydrofobní funkci. Na svislých plochách bude tato doba nutné obnovy přibližně 2-3 krát delší.

(zdroj: ODBORNÝ POSUDEK - URČENÍ ODOLNOSTI HYDROFOBNÍ VRSTVY NA BETONU POMOCÍ URYCHLENÉHO UMĚLÉHO STÁRNUTÍ, zhotovitel: Katedra dřevěných výrobků a konstrukcí Fakulta lesnická a dřevařská, ČZU v Praze)

Porovnání PŘED a PO použití HORSEMEN STONECARE na náhrobku v Belgii.

VÍCE ZDE!