Štětec nebo váleček?

Poměrně častá otázka "Čím to mám nanášet, co si mám koupit?" Odpověď není zcela jednoduchá, neboť vždy záleží na nátěrové hmotě a doporučení výrobce.

ŠTĚTEC

Práce se štětcem vyžaduje cvik, zkušenost, a hlavně správnou volbu konktrétního štětce. Štětcem můžeme nanášet prakticky všechny druhy nátěrových hmot, je velmi vhodný zjeména pro nanášení transparentních nátěrových hmot, jako jsou lazury nebo mořidla.

Z pohledu tvaru a aplikace můžeme štětce rozdělit na:

  • ploché
  • kulaté
  • speciální

Ploché štětce jsou univerzální, snadné k používání, a proto patří mezi nejběžnější druh štětců. Kulatý štětec díky vysoké absorpci barvy uplatníte zejména při nátěrech ocelových konstrukcí a jiných členitých ploch. Speciální štětce si vyberte například k fládrování, linkování nebo k drobným opravám na špatně přístupných místech.

VÁLEČEK

Obecně se váleček hodí pro nanášení krycích a bezbarvých nátěrových hmot, válečkem mohu dobře kontrolovat množství nátěrové hmoty na ploše, práce je poměrně jednoduchá i když také vyžaduje určitý cvik a zkušenost.

Výběr válečku se může zdát jako banální záležitost, a v podstatě tomu tak i je. Přesto je dobré se zorientovat v základních parametrech, abyste si skutečně pořídili odpovídající výbavu. Zde je pak potřeba rozlišit válečky malířské s vlasem nebo chlupem a válečky lakovací či válečky speciální. Mezi speciální válečky je možné zařadit třeba válečky strukturovací, rohové nebo dekorativní.

Dostupné jsou také válečky plnící, které umožňují dlouhodobou nepřerušovanou práci bez nutnosti stálého namáčení válečku do barvy.

PAD

Pomůcka pro nanášení olejů se jmenuje pad, jsou to polyesterová vlákna stočená do houně tlusté cca 1-2 cm, o různé hrubosti. Pro nanášení olej se použije bílý nebo béžový pad, tím olej vtíráme do dřeva a roztahujeme po ploše tak dlouho, až je olej vsáknutý do dřeva.

Jsou k dostání také pady z netkané textilie, určené nanášení a zapracování podlahových olejů, olejových mořidel, vosků a jiných přípravků. Povrch je navržen tak, aby nebrousil, ale je možné jej používat k leštění nebo čištění ploch. 

Pokud používáme pro aplikaci podlahových olejů hadr nebo papírový ručník, aplikace oleje je podmíněna vysokými ztrátami. Ztráta oleje vlivem savosti textilie či papíru, vysoká spotřeba textilie či papíru jsou považovány za zásadní problém. Současně se nedosahuje hlubokého zapracování oleje do dřeva. Naopak aplikační poduška pad vyniká v případě aplikace podlahových olejů a údržbových přípravků skvělou životností a šetrností k ošetřovaným plochám.

Podušky pad se používají také při strojovém zapravování olejů a vosků do dřeva. Úkolem padů je také podtrhnout přirozenou kresbu a krásu dřevěných povrchů. To ocení obzvláště ti, kteří pracují s barevně pigmentovanými oleji.